Inteligentny Dom

Inteligentny budynek to zaawansowany system, który integruje różne urządzenia i systemy w domu, takie jak oświetlenie, ogrzewanie, wentylację, rekuperację, klimatyzację, bezpieczeństwo, elektronika użytkowa, systemy audio i wideo oraz wiele innych. Głównym celem inteligentnego budynku jest zwiększenie komfortu mieszkańców poprzez zautomatyzowanie codziennych czynności i zapewnienie lepszej kontroli nad różnymi systemami oraz wprowadzeniu oszczędności. System zarządza również energią w budynku.

Działanie inteligentnego budynku opiera się na zastosowaniu czujników, urządzeń pomiarowych oraz systemów sterowania, które monitorują i kontrolują różne aspekty domu. Te urządzenia są połączone w sieć komunikacyjną, która umożliwia wymianę informacji i koordynację działań między nimi.

Przykłady zastosowań inteligentnego budynku obejmują:

1. Automatyczne oświetlenie: Czujniki obecności mogą wykrywać, czy w pomieszczeniu przebywają ludzie. Na podstawie tych informacji system może samodzielnie włączać i wyłączać oświetlenie, co prowadzi do oszczędności energii.

2. Kontrola temperatury: System inteligentnego budynku może monitorować temperaturę w pomieszczeniach i dostosowywać ustawienia ogrzewania lub klimatyzacji w zależności od preferencji mieszkańców. Możliwe jest również zdalne sterowanie tymi ustawieniami za pomocą smartfona lub innych urządzeń.

3. Bezpieczeństwo: Inteligentny budynek może być wyposażony w systemy monitoringu wizyjnego, czujniki dymu i czadu oraz alarmy antywłamaniowe. Te systemy mogą być zintegrowane, umożliwiając szybką reakcję na potencjalne zagrożenia i ostrzegając mieszkańców.

4. Systemy audio i wideo: Inteligentny budynek może zapewniać zintegrowane systemy audio i wideo w różnych pomieszczeniach. Możliwe jest sterowanie odtwarzaniem muzyki, regulacja głośności oraz wybór źródeł dźwięku w różnych częściach domu.

5. Automatyzacja domowych czynności: Inteligentny budynek może wspierać automatyzację codziennych czynności, takich jak otwieranie i zamykanie rolet, nawadnianie ogrodu, odkurzanie czy zamawianie produktów spożywczych.
Całość systemu inteligentnego budynku może być kontrolowana za pomocą paneli dotykowych, pilotów, smartfonów lub innych urządzeń z dostępem do sieci

Automatyka w domu

Zastosowanie automatyki w budynku niesie za sobą wiele korzyści. Możemy je dostrzec na wielu płaszczyznach, począwszy od ekonomii, komforcie, a skończywszy na bezpieczeństwie czy ekologii. Inteligentna instalacja czyli system zarządzania budynkiem (Building Management System – BMS) oznacza zastosowanie zaawansowanej technicznie instalacji. W skład inteligentnej instalacji wchodzą min. czujniki, detektory, elementy wykonawcze, ale najważniejszą rolę odbywa zintegrowany system zarządzania, który łączy ze sobą wszystkie elementy oraz instalacje.

System inteligentnego budynku może sterować praktycznie wszystkimi urządzeniami. Najczęściej używany jest do kontroli i sterowania systemów takich jak:

-sterowanie ogrzewaniem

-sterowanie klimatyzacją

-sterowanie oświetleniem

-sterowanie roletami

-sterowanie systemem alarmowym

-sterowanie monitoringu (telewizji przemysłowej)

-sterowanie systemem przeciwpożarowym

-sterowanie systemem kontroli dostępu

-symulowanie obecności użytkowników budynków (najczęściej domów w przypadku dłuższej nieobecności mieszkańców, w celu zabezpieczenia przed włamaniem)

-sterowanie otwieraniem i zamykaniem drzwi, okien, bram itp.

-sterowanie nawadnianiem ogrodu

-sterowanie sprzętem audio i video

Zastosowanie centralnego sterowania daje nam również możliwość wygodnej obsługi systemów. Możemy do tego wykorzystać dedykowany panel lub korzystać z komputera, tabletu czy smartfona. Dzięki temu możemy zarządzać, kontrolować swój budynek, dom z każdego miejsca na świecie.

Nasz firma wykonuje instalacje oparte na systemach:

– LOXONE